اقامت ترکیه با خرید خانه

۱۴۰۱-۰۱-۰۹
0 نظر

اقامت ترکیه با خرید خانه

ترکیه یک مقصد محبوب برای گردشگران از سراسر جهان است. بیشتر گردشگران به خاطر آب و هوا و طبیعت فوق العاده ساحل دریا یا برای مکان های فرهنگی، معماری، باستان شناسی و خرید به ترکیه می آیند. بسیاری از گردشگران آنقدر ترکیه را دوست دارند که می خواهند مدت بیشتری در این کشور بمانند، در کنار دریا ملک بخرند و در عین حال اجازه اقامت بگیرند. شهروندان خارجی از همه حقوق برابر با شهروندان ترکیه برخوردار هستند، به جز حق شرکت در انتخابات و خدمت در ارتش. شهروندان خارجی که اقدام به خرید مسکن در ترکیه می کنند می توانند برای یک دوره یک ساله مجوز اقامت دریافت کرده و فرصت تمدید آن را به مدت ۵ سال داشته باشند. هزینه اخذ اقامت ۲۰۰ دلار (برای مدت ۱۲ ماه) می باشد.

قصد خرید خانه در استانبول را دارید ؟
جهت خرید خانه در ترکیه با گروه مشاورین املاک و مستغلات تام تورکی در تماس باشید
لطفا با مشاوین تام ترکیه در واتساپ تماس حاصل فرمایید
00905522888939
WHATSAPP : https://wa.me/905522888939

برای دریافت مجوز اقامت، به مدارک زیر نیاز دارید :

 • پاسپورت

مدت اعتبار گذرنامه در روز ارائه مدارک باید با مدت مجوز اقامت مطابقت داشته باشد.

 • شماره مالیاتی

به صورت رایگان در اداره مالیات، ظرف ۱۵ – ۱۰ دقیقه صادر می شود.

 • بیمه درمانی

اخذ شده در ترکیه هزینه دریافت بیمه درمانی برای یک نفر حدود ۱۰۰۰ لیر در سال می باشد. در هزینه بیمه درمانی برای زنان و مردان تفاوت وجود دارد.اما به صورت کلی برای خانم ها گران تر است.

 • یک کپی از صفحات گذرنامه

صفحه با عکس و صفحه ای که تاریخ آخرین ورودی را نشان می دهد.

 • عکس

۴ قطعه عکس رنگی با فرمت پاسپورت فرم درخواست تکمیل شده برای اخذ یا تمدید اجازه اقامت در اداره پلیس محلی برای خارجی ها صادر می شود. فرم درخواست را با دقت پر کنید و فقط با حروف بلوک، آدرس باید کاملاً قابل خواندن باشد!

 • کپی TAPU

یک کپی از TAPU، اصل آن باید در زمان ارسال مدارک همراه شما باشد.

 • صورت حساب بانکی

به مبلغ ۵۰۰ دلار به مدت یک ماه.

 • رسید پرداخت

کارت ثبت نام به علاوه هزینه ۵۰ لیر ترکیه

مدت بررسی اسناد حداکثر ۴ هفته طول می‌ کشد. اجازه اقامت در ترکیه را نیز می ‌توان بر اساس موارد زیر دریافت کرد: روابط خانوادگی (ازدواج با یک شهروند کشور یا حضور اقوام ترک). کار یا تحصیل در کشور افراد زیر سن قانونی که در موسسات آموزشی در ترکیه تحصیل می ‌کنند. افرادی که برای درمان به ترکیه مراجعه کردند.

بسیاری از کشورهای اروپایی که در یک بحران مالی قرار گرفتند، مجبور به افزایش محدودیت مالی برای دریافت مجوز اقامت شدند. به عنوان مثال، پرتغال و اسپانیا حداقل ارزش ملک را ۵۰۰۰۰۰ یورو تعیین کرده اند، در یونان خرید املاک و مستغلات برای صدور اجازه اقامت برای مدت ۵ سال از ۲۵۰۰۰۰ یورو فراتر می رود. اما اتباع خارجی که در ترکیه ملک خریداری می ‌کنند به شرط تمدید آن در بازه های معین امکان اجازه اقامت دریافت می‌کنند و همچنین می توانند برای خانواده خود هم اجازه اقامت بگیرند. با این اجازه اقامت، فرزندان نیز می‌توانند در ترکیه تحصیل کنند.

سایت اقامت ترکیه

دولت ترکیه به منظور آغاز  اقدامات و فرآیندهای اداری مربوط به اخذ اقامت، سایت‌های اینترنتی متعددی را در دسترس شهروندان و افراد خارجی که قصد تمدید یا اخذ اقامت را در این کشور دارند  قرار داده است. هدف از انجام این فرایند ها و ثبت نام در این وب سایت ها اخذ برگه راندوو  برای انجام مصاحبه اقامت  در ترکیه است. در ابتدای امر باید به وب‌سایت اینترنتی  Https://e-ikamet.Goc.Gov.Tr/  مراجعه کرد. با مراجعه به این وبسایت باید مراحل مربوط به پر کردن فرم راندوو و تعیین وقت قبلی برای مراجعه به اداره مهاجرت ترکیه انجام شود تا بتوان تاریخ و ساعت دقیق از زمان انجام مصاحبه مربوط به اقامت ترکیه در دست داشت.

مهمترین نکته در خصوص مراجعه به وب سایت نیز پر کردن فرم راندوو است چرا که علاوه بر این فرم باید اطلاعات تکمیلی دیگری نیز وارد فیلد های از پیش تعیین شده شود اما نکته اصلی مربوط می ‌شود به فرم راندوو و لازم است که نهایت دقت در وارد شدن اطلاعات صورت گیرد تا به هیچ عنوان فرد در طی انجام مصاحبه و یا اخذ مجوزهای مربوطه و در یک کلام  در ادامه پروسه دچار مشکل نشود.

نکات مهم دیگری که در خصوص بازدید از وب سایت Https://e-ikamet.Goc.Gov.Tr/ وجود دارد این است که متقاضی حتماً باید زمان پر کردن فرم راندوو در ترکیه حضور داشته باشه و بیمه نامه سلامت را نیز از قبل تهیه کرده باشد.

بنابراین باید تا دو ماه پیش از اتمام مهلت پاسپورت شما و همچنین تنها تا پایان مهلت بیمه نامه سلامت شما می توانید برای پر کردن فرم راندوو و اقدام کنید. در نهایت نیز توصیه می ‌شود که حتماً سر وقت و با مدارک کامل به اداره مهاجرت از پیش تعیین شده مراجعه کنید. همچنین این نوید وجود دارد که در صورت ناقص بودن مدارک، اداره مهاجرت به شما زمان می دهد تا بتوانید پرونده خود را تکمیل سازید. توصیه نهایی نیز این است که  در حین پر کردن راندوو نزدیکترین اداره مهاجرت به محل زندگی خود را مشخص کنید.

تمدید اقامت ترکیه در شرایط کرونا

روند کلی شرایط تمدید اقامت در ترکیه در دوران کرونا تغییر خاصی را به خود ندیده است. اما به صورت کلی دو مورد  قابل ذکر وجود دارد که مربوط می شود به شرایط کلی تمدید اقامت در ترکیه در پاندمی کرونا. اولین مورد به روند کلی شرایط تمدید اقامت مربوط می شود.

در یک کلام تاریخ سررسید تمدید اقامت در ترکیه در دوران کرونا طولانی تر شده و البته حالتی فیکس و ثابت نیز ندارد و شهر به شهر متفاوت است. اما به حسب مجموع تاریخ سررسید تمدید اقامت یا راندوو که باید در تاریخ  از پیش تعیین شده به اداره مهاجرت ترکیه مراجعه‌ کرد، طولانی تر شده است.

از طرف دیگر باید کارت عدم ابتلا به بیماریهای واگیر و عاری بودن فرد از ابتلا به کرونا نیز به مدارک مربوطه، جهت تمدید اقامت اضافه شود. بنابراین عمیق ترین تغییرات اعمال شده در پروسه تمدید اقامت در ترکیه در شرایط کرونا می شود به دو مورد فوق. این مسئولیت پذیری باید احساس شود که به موقع به قرار خود بروید، مدارک را تحویل دهید و امورات مربوطه را در طول دوره درخواست اقامت پیگیری کنید.

هر فرد باید مدارک ذکر شده در زیر را جمع آوری کرده و در روزهای قرار خود به اداره مهاجرت ارائه دهد. اگر برای همسر یا فرزندان خود درخواست می دهید، توصیه می کنیم آنها را تا قرار ملاقات خود همراهی کنید. شما یا هر کس دیگری نمی توانید از طرف یکی از اعضای خانواده ای که درخواست داده اید مراجعه کنید.

 پس از اینکه اداره مهاجرت مدارکی را که شما ارسال کرده اید ارزیابی کرد، ممکن است مدارک اضافی را از شما درخواست کند که در این صورت برای تکمیل مدارک مفقود وقت اضافی به شما می دهند. درخواست اقامت تنها پس از ورود به ترکیه امکان پذیر است و امکان انجام و اقدام برای آن در خارج از کشور وجود ندارد.

همچنین متقاضی نباید تا زمانی که درخواست به پایان رسیده است ترکیه را ترک کند، زیرا در صورت عدم تمکین از قانون فوق درخواست رد خواهد شد. همه درخواست ها باید قبل از تاریخ انقضای ویزا یا اجازه اقامت بدون ویزا انجام‌شوند. گذرنامه افراد تحت تکفل باید ۶۰ روز بیشتر از تاریخ پایان درخواست اقامت معتبرباشد.

یعنی اگر فردی تا اول ماه مارس میلادی مجوز کار داشته باشد، فرد تحت تکفل فقط می تواند برای اجازه اقامتی که در این تاریخ به پایان می رسد، درخواست دهد. بنابراین، گذرنامه وی باید تا ۳۰ آوریل میلادی معتبر باشد. این نکته نیز قابل ذکر است که اگر فردی نتواند در شرایط کرونا به موقع اقامت خود را تمدید کند باید ظرف حداقل ۱۰ روز خود را آماده خروج از ترکیه کند و با هر روز دیرکرد شامل جریمه نیز می شود. این جریمه ‌ها در مرز پرداخت می شود و پس از اتمام تاریخ  اقامت به ازای هر روز  دیر کرد باید جریمه مربوطه پرداخت شود.

هزینه اقامت دائم در ترکیه

هنگامی که فردی قصد سفر به ترکیه و اخذ اقامت دائم این کشور را داشته باشد باید با هزینه های جاری که در همان ابتدای ورود ممکن است با آنها روبرو شود اطلاعات دقیقی در دست داشته باشد. به همین دلیل باید لیست دقیقی از ریز مخارج در اختیار وی قرار گیرد تا بودجه کافی برای سفر به ترکیه از پیش تدارک دیده شود.

در یک برآورد کلی هزینه یک سال اقامت در ترکیه معادل  1500 تا 3500  لیر است. اما همین هزینه اعلام شده خود به دسته بندی های متفاوتی تقسیم می شود که به دفعات مکرر باید پرداخت شود گفتنی است که معمولاً  لیست مخارج اعلام شده برای یک سال تمام اعلام می‌ شود و همین بازه زمانی است که به عنوان ملاک اصلی برای اعلام هزینه ها در نظر گرفته می شود. در ادامه لیست مخارج هزینه اقامت دائم در ترکیه به مدت یک سال عبارتند از:

 • ۱۰۰ لیر ترکیه به منظور هزینه صدور کارت اقامت به علاوه شش قطعه عکس
 • ۹۹ لیر برای صدور نوتر
 • ۵۰ لیر جهت دریافت فرم راندوو و تکست نامبر مربوطه
 • پرداخت ۸۰ دلار هزینه به دولت ترکیه که به عنوان هزینه خاک محسوب می‌شود و به صورت استثنا به دلار محاسبه می گردد
 • پرداخت هزینه ای معادل ۲۰۰ تا ۴۰۰ لیر برای هزینه‌های بیمه درمان سلامت
 • پرداخت هزینه ای معادل ۱۰۰ لیر ترکیه برای تشکیل پرونده و آغاز مراحل اداری

باید به این نکته توجه کرد که این لیست به صورت کلی مطرح شده است و قطعاً زمانی که افراد بخواهند با خانواده مسافرت کنند یا بخواهند از سریع ترین راه ها و مبادی مهاجرت به ترکیه نسبت به اقامت دائم و حتی  پاسپورت ترکیه اقدام کنند باید هزینه های متفاوتی را بنابر پروسه های طی شده بپردازند. اما آنچه که در بالا اشاره شد تماما مربوط است به پایه و اساس مخارج درخواستی از سوی دولت ترکیه در طی یک سال تمام.

اقامت ترکیه برای فرزندان بالای ۱۸ سال

همانطور که مشخص است، سرمایه گذاری ملکی به مبلغ ۲۵۰۰۰۰ دلار می تواند بدون هیچ دوره انتظاری برای خارجی ها تابعیت ترکیه را دریافت کند. تنها شرط لازم برای این امر، تعهد به عدم فروش ملک خریداری شده به مدت سه سال است. به این ترتیب در صورت تمایل همسر سرمایه گذار خارجی و فرزندان زیر ۱۸ سال نیز می توانند از حق شهروندی برخوردار شوند.

بنابراین فرزندان بالای ۱۸ سال نمی توانند از این حق برخوردار شوند. متأسفانه، فرزند بالای ۱۸ سال و سنین بالاتر واجد شرایط شهروندی نخواهد بود. با این حال، اگر فرزند معلول بالای ۱۸ سال دارید، می توانید برای او تابعیت دریافت کنید. حق شهروندی در صورتی اعطا می شود که مدرکی مبنی بر نیاز فرزندتان به مراقبت داشته باشید. در موارد دیگر هیچ امتیازی وجود ندارد.

فرزندان ۱۸ سال و بالاتر از نظر سن بزرگسال در نظر گرفته می شوند. به همین دلیل افراد ۱۸ سال به بالا ملزم به درخواست شهروندی ترکیه با سرمایه گذاری هستند. بنابراین در خصوص فرزندان بالای ۱۸ سال باید گفت که دولت ترکیه چنین افرادی را به عنوان بالغ و بزرگسال حساب کرده و به همین خاطر باید جداگانه ملکی به نام این افراد خریداری شود تا بتوانند نسبت به دریافت اقامت در خاک ترکیه از طریق سرمایه گذاری اقدام کنند.

در غیر اینصورت نمی توانند از طریق سرمایه گذاری خانوادگی در صورت داشتن سن بالای ۱۸ سال نسبت به اخذ تابعیت و شهروندی ترکیه اقدام کنند و از خدمات پاسپورت این کشور بهره‌مند شود.

شرایط جدید اقامت دائم ترکیه

مانند سایر دسته های مجوز اقامت ترکیه مجوز اقامت کوتاه مدت، توریستی و وابسته، درخواست های اجازه اقامت نامحدود در ادارات مهاجرت با توجه به حوزه قضایی در ترکیه که متقاضی در آن اقامت دارد، ثبت می شود. در خصوص واجد شرایط بودن مجوز اقامت نامحدود باید گفت که بر اساس قانون اتباع خارجی و حمایت بین المللی شماره ۶۴۵۸، متقاضیان ماده ۴۳ باید دارای شرایط زیر باشند:

 • اقامت در ترکیه حداقل در یک بازه ۸ سال
 • عدم اتکا به کمک های مردمی در ۳ سال آخر اقامت خود
 • توانایی مالی کافی برای حمایت از خود و افراد تحت تکفل (در صورت وجود)
 • پوشش بیمه درمانی معتبر در ترکیه
 • محسوی نشدن تهدیدی برای نظم عمومی یا امنیت عمومی

ضمناً بر اساس مقررات قانون اتباع خارجی و قانون حمایت بین المللی شماره ۶۴۵۸ ماده ۴۰، متقاضی باید:

 • حداقل به مدت ۸ سال دارای مجوز اقامت یا کار باشند
 • در ۸ سال گذشته بیش از ۱۸۰ روز حضور فیزیکی یا اقامت قانونی با وقفه نداشته باشند.
 • بیش از ۳۶۵ روز در ۵ سال گذشته وقفه ای در حضور فیزیکی یا اقامت قانونی نداشته باشند.
 • ۶ ماه متوالی در ۸ سال گذشته وقفه ای در حضور فیزیکی یا اقامت قانونی نداشته باشند.
 • توجه: “سال” در این زمینه به معنای یک دوره ۳۶۵ روزه است که از تاریخ ارسال آنلاین قرار ملاقات شروع می شود، نه یک سال تقویمی.

برای شواهدی که شرایط حضور فیزیکی را برآورده می‌ کند، مهم ‌ترین مدرک، ثبت ورود و خروج است. این سند صادر شده توسط وزارت کشور ارزیابی می کند که آیا متقاضی حداقل واجد شرایط برای درخواست مجوز اقامت نامحدود از منظر “حضور” است یا خیر.

اگر محاسبه از سوابق ورود و خروج متقاضی نشان دهد که متقاضی شرایط حضور در بالا را ندارد، درخواست رد می شود. درخواست‌ های ثبت ورود و خروج فقط بعد از ارسال درخواست آنلاین به سامانه مربوطه، می‌‌تواند به اداره مهاجرت ارسال شود. اداره مهاجرت این درخواست را نمی پذیرد مگر اینکه یک پرونده مجوز اقامت نامحدود در سیستم آنها وجود داشته باشد.

صدور درخواست ثبت ورود و خروج تقریباً ۲ تا ۳ ماه طول می‌ کشد، بنابراین پیگیری مکرر در اداره مهاجرت برای جمع ‌آوری به موقع این سند بسیار مهم است.

قصد خرید خانه در استانبول را دارید ؟
جهت خرید خانه در ترکیه با گروه مشاورین املاک و مستغلات تام تورکی در تماس باشید
لطفا با مشاوین تام ترکیه در واتساپ تماس حاصل فرمایید
00905522888939
WHATSAPP : https://wa.me/905522888939

پیام بگذارید