اقامت ترکیه

۱۴۰۱-۰۹-۰۹
0 نظر

اقامت ترکیه

اقامت ترکیه؛ تابعیت ترکیه را می توان از راه های مختلفی به دست آورد: از طریق ازدواج، اشتغال یا اقامت در یک دوره معین. با این حال، گزینه دیگری وجود دارد: سرمایه گذاری در کشور. افرادی که شرایط تعیین شده در قانون را داشته باشند و درخواست تابعیت داده باشند به راحتی می توانند آن را دریافت کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشورین ما تماس بگیرید.

لطفا با مشاورین تام ترکیه در واتساپ تماس حاصل فرمایید

095065888989

 WHATSAPP : https://wa.me/905065888989

اگرچه رایج ترین گزینه برای اخذ شهروندی خرید املاک و مستغلات به ارزش حداقل 400000 دلار است، اما گزینه های دیگری توسط قانون شهروندی ترکیه به شماره 5901 معرفی شده است. قانون قابل اجرا گزینه های سرمایه گذاری زیر را به خارجی ها ارائه می دهد:

 

– سرمایه گذاری سرمایه ثابت: شخص خارجی باید حداقل مبلغ 500,000 دلار یا معادل آن را به هر ارز دیگری (به استثنای لیر ترکیه [TRL]) سرمایه ثابتی را سرمایه گذاری کرده باشد. این سرمایه گذاری نیز باید توسط وزارت صنعت و فناوری تعیین شود.

– خرید املاک و مستغلات: شخص خارجی باید املاک و مستغلات را به مبلغ حداقل 400000.00 دلار [از تاریخ 13 ژوئن 2022] یا معادل آن به هر ارز دیگر (به استثنای لیر ترکیه [TRL]) خریداری کرده باشد، مشروط بر اینکه آپوستیل باشد. محدودیت فروش اموال غیرمنقول خریداری شده برای 3 (سه) سال آینده در ثبت اسناد ثبت شده است. بنابراین، هر فرد خارجی که برای شهروندی ترکیه بر اساس خرید ملک اقدام می کند، باید متعهد شود که این ملک را به مدت 3 (سه) سال از تاریخ تحصیل، نفروشد.

– ایجاد اشتغال: فرد خارجی باید حداقل برای 50 (پنجاه) کارمند ایجاد اشتغال کرده باشد. این مشاغل نیز باید توسط اداره خانواده، کار و خدمات اجتماعی تعیین شده باشد.

– سپرده نقدی در بانک های ترکیه: شخص خارجی باید حداقل 500000 دلار یا معادل آن به هر ارز دیگر (به استثنای لیر ترکیه [TRL]) وجه نقد را در یک بانک معتبر فعال در ترکیه واریز کرده باشد. این سپرده پس از آن باید توسط بانک مربوطه برای 3 (سه) سال بعد نگهداری شود. و این باید توسط سازمان تنظیم مقررات و نظارت بانکی تعیین شود.

– خرید اسناد بدهی عمومی: شخص خارجی باید اسناد بدهی عمومی را به ارزش 500000 دلار یا معادل آن به هر ارز دیگر (به استثنای لیر ترکیه [TRL]) خریداری کرده باشد، مشروط بر اینکه این اسناد برای 3 (سه مورد) ذیل ذخیره شده باشد. سال ها؛ این خرید نیز باید توسط وزارت خزانه داری و دارایی تعیین شده باشد.

– خرید سهام در صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر: شخص خارجی باید سهام خود را در یک صندوق سرمایه‌گذاری املاک یا صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر خریداری کرده باشد. معادل به هر ارز دیگر (به استثنای لیر ترکیه [TRL])، مشروط بر اینکه این سهام در صندوق مربوطه برای 3 (سه) سال بعد نگهداری شود. این خرید نیز باید توسط هیئت بازار سرمایه تعیین شود.

 

ذکر این نکته حائز اهمیت است که تابعیت ترکیه که از طریق یکی از دسته های سرمایه گذاری فوق الذکر به دست آمده است، به متقاضی همان وضعیتی را می دهد که در بدو تولد به دست آمده است و بنابراین از همان حقوق شهروندی برخوردار خواهد شد.

بیشتر بدانید؛اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه قیمت خانه در استانبول به پول ایران

معیارهای ارز خارجی

بر اساس اصلاحات اخیر، سرمایه گذاری فقط باید به صورت ارزی انجام شود و متقاضی موظف است ارز سرمایه گذاری شده را از طریق بانکی که در ترکیه فعالیت می کند، مبادله کند. علاوه بر این، بانک مربوطه باید ارزهای خارجی را با بانک مرکزی جمهوری ترکیه مبادله کند. مبلغ سرمایه گذاری در بانک مرکزی در یک حساب سپرده گذاری ترکیه یا اوراق بدهی ترکیه برای مدت 3 (سه) سال همانطور که در بالا ذکر شد نگهداری می شود.

 

چه کسانی می توانند تابعیت کشور ترکیه را دریافت کنند؟

تابعیت ممکن است به اعضای خانواده تحت تکفل متقاضی اعطا شود، بدون اینکه این اعضا به ترتیب ملزم به رعایت شرایط سرمایه گذاری باشند.

 

درخواست و مهلت

مراحل اخذ تابعیت ترکیه توسط هر یک از دسته های سرمایه گذاری فوق الذکر به شرح زیر است:

(1) یکی از شرایط سرمایه گذاری ذکر شده در بالا را برآورده کنید. و دریافت گواهی انطباق از مقام صالح؛

(2) اخذ اجازه اقامت کوتاه مدت. لازم به ذکر است که خارجیانی که شرایط موجودی سرمایه گذاری را دارند، بر خلاف اخذ تابعیت ترکیه بر اساس اقامت دائم طبق قانون، ملزم به اقامت دائم در ترکیه برای مدت معینی نیستند. در مورد تابعیت ترکیه که مدت اقامت دائم اجباری آن است. 5 (پنج) سال؛ و

(3) درخواست شهروندی ترکیه به مقامات ذیصلاح.

علاوه بر این، بسته به گزینه سرمایه گذاری انتخاب شده، مقامات ممکن است از متقاضی بخواهند که مدارک بیشتری ارائه دهد. برای بهره مندی از گزینه خرید ملک، متقاضی باید گزارش ارزیابی مبنی بر ارزش ملک خریداری شده را از موسسه ارزیابی املاک دارای مجوز صادر شده از شورای بازارهای مالی دریافت کند. سپس گواهی انطباق باید از اداره کل ثبت اسناد و املاک و کاداستر وزارت محیط زیست، شهرسازی و تغییر اقلیم اخذ شود. فقط افرادی که گواهی مهارت را دریافت کرده اند می توانند برای شهروندی ترکیه اقدام کنند.

 

هنگامی که درخواست توسط مقامات ذیصلاح پذیرفته شود، متقاضی می تواند با تصمیم رئیس جمهور ترکیه تابعیت ترکیه را به دست آورد. اخذ تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری در مجموع بین 3 (سه) تا 12 (دوازده) ماه زمان می برد.

پیام بگذارید